Krypto-update: 2017 a aktuálne legislatívne snahy týkajúce sa kryptomien

Kryptoplatidlá sú na pretrase v Európskom parlamente. Čína už druhýkrát tohto roku spôsobila, že kryptozmenárne v jej jurisdikcii pozastavujú činnosť. V Japonsku akoby sa nechumelilo (XEM). Legislatívne novinky týkajúce sa blockchain platidiel.

Čína

Najaktuálnejšou správou, ktorá ovplyvnila rastúci trh blockchain platidiel a iných digitálnych hodnôt, je situácia v Číne. Čínska vláda avizovala, že pristúpi k regulácii búrz a zmenární, ktoré poskytujú možnosti zameniť FIAT meny za kryptoplatidlá a iné digitálne hodnoty. Už k tomu raz tento rok pristúpila a vyústilo to do pozastavenia činnosti viacerých portálov, čo malo za následok prepad hodnôt bitcoinu, etheru a ďalších blockchain platidiel a tokenov vydaných na týchto blockchainoch. Momentálne už oznámila preventívne ukončenie obchodovania k 30.09.2017 Šanghajská burza BTCC.

Nervozita číňanov húfne predávajúcich svoje bitcoiny spôsobila pád cien bitcoinu a s ním aj ďalších krypto platidiel a tokenov, nakoľko tento trh je stále pomerne malý a previazaný.

Japonsko


Zatiaľ čo cena “mainstreamových” platidiel bitcoin a ether padá výrazne, rovnako ako cena “čínskeho etheru - NEO”, japonský XEM token, teda platidlo vydané na blockchaine NEM, svoju cenu koriguje oveľa v menšej miere.

Jednak to môže byť prístupom japonskej vlády, ktorá hľadá skôr spôsoby ako blockchain skrotiť, zregulovať a využiť vo svoj prospech. Jednak to môže podľa nášho názoru technickou vyspelosťou NEM blockchainu, u ktorého sa neprejavili “detské nedostatky” ako pri Ethereum blockchaine - tj. hackerské útoky, obmedzená škálovateľnosť, spomalené spracovávanie transakcií pri väčších návaloch (pri súbehu väčších ICOs).

Pritom na NEM blockchaine je možné programovať obdobné smartkontrakty, vydávať tokeny (NEM ich volá mozaics - mozajky) a pod., ako na blockchaine Ethereum.

Ilustruje to napríklad úspešné (pre)ICO projektu Bankera, ktorá využíva na emisiu digitálnych hodnôt Smartkontrakty interagujúce tak s Ethereum blockchainom ako s NEM blockchainom. Projekt blockchainovej banky spúšťa etablovaná platobná inštitúcia Spectrocoin, pričom s každým emitovaným tokenom je spojené právo na výplatu “renty” na týždennej báze, ktorá je distribuovaná z 20% zisku z transakcií, ktoré Spectroicoin a Bankera sprocesuje.

468x60gif

Švajčiarsko

Švajčiari vymysleli unikátny spôsob podpory fintech startupov - pokiaľ firma narába s menej ako 1 miliónom frankov, nebude podliehať takým reguláciám ako etablované finančné inštitúcie. Takéto "compliance" prázdniny môžu fakt brutálne pomôcť inovatívnym startupom v sektore platobných brán, zmenární, eventuálne tiež crowd-created-equity typu biznisov. Švajčiarska banka zase umožní svojim klientom viesť účty v kryptomenách - BTC, ETH, LTC a ďalších.

Kórea


V Južnej Kórei idú novelizovať legislatívu regulujúcu finančné trhy, aby explicitne upravovala aj blockchainové meny (a zmenárne a burzy). Hlavnými požiadavkami na burzy bude držba dostatočnej likvidity vo FIAT mene a prísne verifikovanie totožnosti. Burzy a zmenárne po celom svete v zásade tieto pravidlá rešpektujú iniciatívne už teraz, takže no big deal, akurát teda, že sa celý segment pomaly ale isto posúva do mainstreamu a bude mať jasné postavenie pred zákonmi.

USA (Delaware)

KRYPTOAKCIE: Delaware je celosvetovo známym U.S. štátom, nakoľko jeho korporátna legislatíva je jednou z najinovatívnejších. Momentálne schválili návrh novely, ktorá môže byť legislatívnym predpokladom na emitovanie akcií v blockchaine - teda v zásade ide o prvú reguláciu, ktorá explicitne upraví podmienky dnes tak populárnych ICO´s (initial coin offerings, do slovenského právneho jazyka to zatiaľ prekladáme ako verejný úpis digitálnych hodnôt), ktoré v zásade obchádzajú akékoľvek regulačné normy týkajúce sa emitovania cenných papierov (akcie, dlhopisy), prijímania vkladov na základe verejnej výzvy, či identifikovania konečných užívateľov výhod. Väčšina ICO´s ktoré po svete bežia je dnes ich nastavením za hranou zákona.

A na záver Európa


Európska komisia postúpila do Európskeho parlamentu návrh na doplnenie smernice zameranej na predchádzanie praniu špinavých peňazí. Komisia v zásade navrhovala prosté rozšírenie účinnosti smernice aj na virtuálne platidlá, avšak parlament už pracuje na oveľa špecifickejších doplnkoch tohto návrhu.

Vzhľadom na to, že v parlamente sedia aj aktívni hráči na poli kryptoplatidiel a blockchainových technológií, je veľká šanca, že Európe sa ako prvej podarí zaviesť komplexný a harmonizovaný legislatívny rámec, ktorý bude súci byť podkladom na ďalšiu nadstavbu regulácie v jednotlivých členských štátoch.

Dovolíme si túto reguláciu prijať skôr s nadšením ako s obavami; termín “aktívni hráči” sme v predošlej vete totiž nepoužili náhodou. Poslancom Európskeho parlamentu je totiž aj pokrový hráč TonyG (Antanas Guoga). Antanas je veľkým podporovateľom blockchain technológie a túto tématiku v Európskom parlamente posúva vpred. Mimochodom, je zároveň poradcom tímu projektu Bankera, ktorý sme spomínali vyššie.


Úhrnom to teda vyzerá tak, že prelom rokov 2017-2018 bude po celom svete v znamení tvorby legislatívy pre éru blockchainu. Miestami to môže spôsobovať paniku na trhu, keď sa k nej pristúpi náhlymi vyhláseniami ako v Číne, ale v zásade sa možno domnievať, že kryptoplatidlá sa čoskoro stanú plnohodnotnými súčasťami ekonomiky po celom svete a bude otázkou inovatívnych podnikateľov, aby využili ich benefity.